Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 15:42
 
Kazakistan'a Yatırım İmkanları Değerlendirildi
Gündem Haberi


Kazakistan Türkiye Büyükelçiliği yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul, elçilik birinci kâtibi İssatay Süleymanov, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ve Batı Ankara Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BAGİAD) üyesi iş insanları ile Kazakistan’da yatırım imkanlarının ele alındığı bir değerlendirme toplantısı yaptı.

ANKARA / BAKZİFED - Kazakistan Türkiye Büyükelçiliği yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul, Elçilik Birinci Kâtibi İssatay Süleymanov, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ve Batı Ankara Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BAGİAD) üyesi iş insanları ile Kazakistan’da yatırım imkanlarının ele alındığı bir değerlendirme toplantısı yaptı
.
Kazakistan Türkiye Büyükelçisi yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’la Ankara’da Ankara Konağında bir araya gelen Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ve Batı Ankara Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BAGİAD) üyesi iş insanları karşılıklı işbirliği imkânlarını değerlendirdi.

Kazakistan ile her alanda işbirliğini geliştirmek için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirten BAKZİFED Başkanı Bahri KÜPELİ, Türkiye ve Kazakistan’ın iki ayrı devlet ama tek millet olduğunu söyledi.

İş İnsanları olarak Kazakistan’a giderek gerekli ikili görüşmeleri ve ziyaretleri gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Küpeli, “ Aynı şekilde sizleri de daha geniş bir zaman diliminde ağırlamak isteriz. BAKZİFED üyesi dernek üyelerimiz ve kurumsal işletmelerimizin yüzde 90’lık kısmını KOBİ statüsündeki aile şirketleri oluşturmaktadır. İmalat sanayindeki işletmelerin dağılımına baktığımızda ilk sırada gıda, mermer, mobilya, makine, döküm, PVC, inşaat, tekstil ve diğer imalat gelmektedir. Kapasite raporuna sahip olup imalat yapan firma sayımız ise 450 civarındadır. 2019 yılı kayıtlarında 58 firmamızın ihracat yaptığı ve ihraç ürünlerinde ilk sırayı demir çelik, mobilya ve mermer aldığı görülmektedir. 2019 yılında Zonguldak, Bartın, Karabük illerimizde toplam ihracat bir önceki yıla göre yüzde 5 artmıştır. İhracatta ilk sırayı kuzey Afrika ülkeleri alırken yaklaşık 75 farklı ülkeye ihracatın olduğu görülmektedir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, Zonguldak, Karabük, Bartın illerimizden Kazakistan’a son üç yıl içerisinde doğrudan bir ihracat gerçekleşmemiştir” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kazakistan'a, Yatırım, İmkanları, Değerlendirildi,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Az Bulutlu
Güncelleme: 03.08.2020
Bugün
18° - 26°
Salı
19° - 27°
Çarşamba
18° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı