Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 15:45
 
Eski Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal Vefat Etti
Gündem Haberi


Eski Dışişleri Bakanı ve eski Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mümtaz Soysal 90 yaşında hayatını kaybetti. Hocaların hocası olarak anılan Mümtaz Soysal İstanbul'da tedavi görüyordu.

Anayasa Hukuku'nun önde gelen isimlerinden olan, eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Soysal, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'den seçilen ilk ve son genel sekreteri olmuştu.

Uzun süredir hastanede tedavi altında tutulan Mümtaz Soysal, alzheimer olmuştu. Ünlü profesörün bugün son nefesini verdiği öğrenildi.

İstanbul'da 90 yaşında vefat eden Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın 13 Kasım Çarşamba günü İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

15 Eylül 1929’da Zonguldak’ta doğan Soysal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Anayasa Hukuku profesörü yıllarca ders verdi. 1971’de Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı iken, “Anayasa’ya Giriş” ders kitabında ‘komünizm propagandası yapmakla’ suçlanan Soysal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca gözaltına alındı tutuklandı. Soysal 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkum edilirken, toplam 14 ay Mamak Cezaevi’nde kaldı.

Uluslararası Af Örgütü bünyesinde Yürütme Kurulu Üyesi, Uluslararası Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Soysal, Toplumlararası Görüşmelerde Kıbrıs Türk Tarafına Anayasa Danışmanı da oldu. Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den 1991’de Ankara milletvekili olan Soysal, Murat Karayalçın döneminde Dışişleri Bakanlığı yaptı. 1974-1991 arasında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Bir süre sonra DSP’ye geçen Soysal Zonguldak milletvekili seçildi. Bülent Ecevit’le anlaşmazlığa düşerek DSP’den ayrıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin anayasasını da hazırlayan Soysal. Rauf Denktaş’ın danışmanlığını da yaptı.

1971 yılında Mamak Cezaevi’nde iken yazar Sevgi Soysal ile evlendi. 1976’da ölen Sevgi Soysal’la olan evliliğinden iki çocuğu oldu.

Soysal 2013 yılından beri alzheimer tedavisi görmekteydi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eski, Dışişleri, Bakanı, Mümtaz, Soysal, Vefat, Etti,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
22° - 28°
Perşembe
22° - 25°
Cuma
21° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı